Реклама

Запитайте у юриста: що треба знати про поворотну фінансову допомогу/позику

керуючий партнер Martyniv Law Firm

За яких умов надається така позика, хто, на який строк та кому може її надавати, розповідає юрист ОМП Андріана Мартинів. 



Питання 1: Чи може підприємство, зокрема сільськогосподарський товаровиробник, що застосовує єдиний податок четверту групу, надавати поворотну фінансову допомогу/ позику без ліценції?

Сільськогосподарський товаровиробник, що застосовує єдиний податок четверту групу має право надавати фінансову допомогу без реєстрації компанії в єдиному реєстрі фінансових установ та без отримання спеціальної ліцензії на здійснення такої діяльності.

Втім, мають бути дотримані певні вимоги. Зокрема:

  • надання фінансової допомоги (безвідсоткової, з відсотками) не повинно становити виключної та систематичної діяльності такого підприємства;
  • кошти, що використовуються для надання такої допомоги мають бути власними коштами підприємства, яке їх надає (це не можуть бути грошові кошти, що залучені в населення та/або юридичних осіб);

Той факт, що підприємство може надавати поворотну фінансову допомогу/позику є підтверджений й судовою практикою, зокрема правовим висновком Верховного суду України по справі №6-79ц12 від 18.07.2012 року.

 

Питання 2: Чи може підприємство, зокрема сільськогосподарський товаровиробник, надавати поворотну фінансову допомогу, позику не лише працівникам, засновникам підприємства, але і третім особам?

Обмеження за суб’єктами, яким надаються поворотна фінансова допомога/позика відсутні в чинному законодавстві України. Достатньо дотримуватися загальних вимог дійсності договорів, що передбачені Цивільним кодексом України. Таким чином, поворотну фінансову допомогу, позику можна надавати не лише працівникам, засновникам підприємства, але й третім особам.

Питання 3: Чи може підприємство, зокрема сільськогосподарський товаровиробник, надавати поворотну фінансову допомогу, позику готівкою?

Підприємство може надавати фінансову допомогу, позику готівкою, але з врахуванням обмежень, що затверджені Постановою Національного банку України №210 від 06.06.2013 року “Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою”, а саме:

  • якщо операція здійснюється між юридичними особами, то сума не може перевищувати протягом одного дня 10 000 (десяти тисяч) гривень;
  • якщо операція здійснюється між фізичною особою з підприємством (підприємцем), то сума не може перевищувати протягом одного дня 150 000 (ста п'ятдесяти тисяч) гривень.

Крім зазначених обмежень, підприємство повинно такі касові операції належним чином оформити. Видача готівки з каси оформлюється: видатковими касовими ордерами, або видатковими відомостями. Особа, що отримує грошові кошти повинна пред’явити документ, що посвідчує її особу та/або її повноваження. Така особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми, використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору.

Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу або за  окремою видатковою відомістю (п.3.1 – п. 3.5. Постанови НБУ №637 від 15.12.2004 року “Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”). Дотримання вимог щодо оформлення видачі готівки з каси є важливо не лише для податкових цілей, але і для підтвердження самого факту надання цих коштів конкретній особі у відповідному розмірі.

Питання 4: На який строк сільськогосподарський товаровиробник може отримувати грошові кошти за договором про надання поворотної фінансової допомоги? Чи впливає не повернута поворотна фінансова допомога на розрахунок питомої ваги постачання сільськогосподарських товарів/послуг?

 

Для сільськогосподарського товаровиробника, який застосовує єдиний податок четверту групу важливим моментом є дотримання питомої ваги постачання сільськогосподарських товарів на рівні не менше, ніж 75%. Тому, якщо таке підприємство  отримує фінансову допомогу і не повертає її протягом 12 календарних місяців, що починають свій перебіг з дня отримання цих коштів, то сума такої фінансової допомоги враховується підприємством для цілей обрахування питомої ваги постачання товарів, і відповідно враховується як дохід, що був отриманий від постачання не сільськогосподарських товарів/ послуг (абзац 3 п. 292.11 Податкового кодексу України). Адже, згідно з п. 7 П(С)БО 15 в бухгалтерському обліку не повернута фінансова допомога буде класифікуватися як “фінансові доходи”. У випадку, якщо питома вага від постачання не сільськогосподарських товарів /послуг буде вищою, ніж 25%, то підприємство втратить право застосовувати єдиний податок четверту групу та спеціальний режим з ПДВ.

Якщо фінансову допомогу повернуто не пізніше, ніж через 12 календарних місяців з дня її отримання, то така фінансова допомога не включається до загальної суми доходу при визначенні частки сільгосподарського товаровиробництва, оскільки не відбувається збільшення суми власного капіталу.

Питання 5: Які наслідки в оподаткуванні має операція з надання/отримання поворотної фінансової допомоги?

Операції з отримання поворотної фінансової допомоги не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг, тому й ПДВ за такими операціями не нараховується (пп.14.1.185, пп.14.1.191, пп. „б” п.185.1 Податкового кодексу України).

Так, як платники єдиного податку четвертої групи не є платниками податку на прибуток, то з суми поворотної фінансової допомоги, яка не була ними повернута вчасно, не сплачується податок на прибуток. Ця сума лише впливає на розрахунок питомої ваги постачання сільськогосподарських товарів/послуг.

У випадку, якщо підприємство надає фінансову допомогу фізичній особі, то ця сума не включається такою фізичною особою до загального оподатковуваного доходу, за умови, що така допомога повертається у визначений договір термін (п.п. 165.1.31Податкового кодексу України). Якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається фізичною особою у визначений у договорі термін, то вона включається до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою18 відсотків (п. 167.1 Податкового кодексу України).

 



Поділитись

 

Стежте за головними новинами агробізнесу в Україні та світі на Agravery.com , на сторінці Facebook , у Telegram або підпишіться на нашу розсилку, відправивши лист з темою "Розсилка" на [email protected] .

 

Реклама

Реклама

Реклама
Реклама